Ponoření hlavy je zásadní zlom ve výuce

Hlava pod vodou přináší do plavání úplně nový rozměr. Podvodní svět má pro všechny smysly úplně jiné vjemy než na suchu – jsou tam jiné zvuky, více slyšíme i zvuky vlastního těla jako dech a tep, vidíme jinak a neoddělitelnou součástí je i voda v puse, tedy zažíváme chuť vody jinak než při jejím pití, cítíme vodu všude na kůži.. 

ZÁSADNÍ SOUČÁST PLAVÁNÍ

Umět ponořit hlavu potřebujeme pro mnoho plaveckých dovedností – např. výdechy pod vodou, splývání na břiše, výlov předmětu, skoky, následně pak kraul… 

HYDRODYNAMICKÁ POLOHA

Tyto a další dovednosti lze sice bez ponoru hlavy naznačovat, ale s hlavou pod vodou dochází k velkému posunu ve výuce. Protože čím je hlava níž, tím jsou nohy výš. Celé tělo se pak pohybuje s mnohem menším odporem vody a stojí to i méně námahy. 

JEDNOU TO PŘIJDE

Buďme k sobě laskaví a trpěliví. Někomu ponoření hlavy trvá 3 roky, někomu 3 lekce, někomu 3 vteřiny… 

UČÍME SE NÁPODOBOU

Kolik lidí vídáme v bazénech s hlavou nad vodou? Jak to měli vaši rodiče? A jak to máte vy sami? Jaký vzor dáváte svým dětem? (Článek o tom, co se děje s tělem, když se plavou prsa nad vodou a jak to alespoň částečně změnit: https://dimswim.cz/plavecke-dovednosti/plavete-prsa-s-hlavou-nad-vodou/)

Dimovi s vodou v obličeji pomohl tučňák Elvis a s výdechy do vody zas jeho kamarádka Baia Bublinka. Jak to přesně udělali a tipy pro vás, se dočtete v pohádkách “Elvis a jeho účes” a “Veselá Bublinka” v ebooku na www.dimswim.cz nebo v knize http://bit.ly/KupPlaveckePohadky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.