1, Mohou kdykoli prasknout!
2, Plavecký kruh se sezením pro malé děti se může stát při převrácení pastí!
3, Drží tělo v nesprávné plavecké poloze!
VE VODĚ PRAVIDELNĚ I BEZ POMŮCEK
I když většina dětí nafukovací pomůcky zbožňují a pohodlnost svádí je v nich nechat celou dobu pobytu v bazénu, doporučujeme pravidelně zařazovat chvíle úplně bez pomůcek.
NENÍ KRUH JAKO KRUH
Domnělá bezpečnost nafukovacího kruhu pramení ze spojení se záchranářským kruhem. Ten bývá součástí záchranného vybavení bazénů a plavidel. Používá se pro záchranu tonoucího na dálku – např. při vypadnutí z lodi nebo v nebezpečné vodě pod jezem. Tento kruh ale narozdíl od nafukovacích hraček bývá z tvrdého plastu a je opatřen lanem pro přitažení tonoucího.
JE TEDY POTŘEBA SE NAFUKOVACÍHO KRUHU ZBAVIT?
Vůbec ne. Určitě nám může přinést spoustu krásných chvil ve vodě. Dětem může i zvednout sebevědomí tím, že jsou v něm samy za sebe mimo náručí dospělých. Díky tomu jim umožňuje jiný kontakt s vodou a mohou tak zkoumat pohyb v ní zase z jiné stránky. Mohou se třeba točit dokola a rozvíjet cit pro vodu rukama a nohama.
A jak jsem již zmiňovala, dá se v něm božsky houpat na vlnách.
A právě pocit radosti, bezpečí a zároveň respektu k vodě je pro výuku plavání velmi důležitý. Proto raději s kruhem a s radostí než bez něj a s úzkostí.
STÁLE S DOZOREM
Při používání jakýchkoliv nadnášecích pomůcek je ale třeba mít stále na paměti, že nezajistí 100% bezpečí. A že tedy nemůžeme děti nechávat ve vodě bez dozoru a musíme jim být stále na blízku a dle jejich plavecké úrovně v dosahu.