Zkusit si být ve vodě v oblečení je důležitá součást bezpečnostních lekcí plavání.
Když se člověk ocitne v ohrožující situaci, kdy např.spadne oblečený do vody, má pak s touto zkušeností výhodu, že ho pocit a tíha mokrého oblečení tolik nepřekvapí a zachová větší klid potřebný ke své záchraně. Proto je tento krok a další sebezáchranné prvky i součástí naší metodiky v knize Dim Swim se učí plavat – plavecké pohádky.
Pokud jdeme někoho zachraňovat, nezapomeňme se svléknout!
Z důvodu vlastní bezpečnosti a větší šance na úspěšnou záchranu tonoucího, ze sebe musíme rychle sundat alespoň boty a co nejvíce dalších svršků. A to kvůli ztíženému pohybu ve vodě, kdy oblečení, které je mokré, je rázem mnohem těžší, táhne nás ke dnu, plavecké pohyby jsou menšího rozsahu a o hodně namáhavější! Také nám sundané oblečení přijde vhod, až vylezeme z vody. Protože čím víc na sobě máme oblečení, tím je logicky venku větší zima a tím víc budeme potřebovat následně zahřát.
Kde a jak si to vyzkoušet?
Na veřejných koupalištích je většinou koupání v oblečení z hygienických důvodů zakázáno. Můžete si to zkusit u rybníka, řeky, potoka, moře nebo klidně i ve vaně či v lavoru. A co v tom oblečení ve vodě dělat? Nic složitého, pokud plavete, tak si zkusit udělat pár temp. V tomto případě je naopak žádoucí plavat s hlavou nad vodou – kvůli udržení si očního kontaktu s tonoucím i vlastní orientaci v prostoru. U neplavců stačí ve vodě strávit nějaký čas s obvyklými činnostmi v ní. Můžete se zkusit projít, popoběhnout, povyskočit si, ručkovat, plavat s pomůckou či cokoliv vás napadne. A také si z toho udělat zábavu a nebrat to jen jako nácvik pro případné kruté chvíle.
Zkusme tedy k větě “NELEZ TAM, BUDEŠ MÍT MOKRÝ OBLEČENÍ” přistoupit trochu jinak. Však na sluníčku zase uschneme. 🌞